Jongeren laten hun stem horen over Palestina, een krachtig signaal dat wij steunen!
21/05/2024
Uit cijfers van de WHO en UNRWA blijkt dat bijna de helft van de dodelijke slachtoffers in Gaza kinderen zijn, dat hun gemiddelde leeftijd vijf jaar is en dat er ondertussen meer kinderen zijn gedood dan in de rest van de gewapende conflicten in de wereld gedurende de afgelopen vier jaar. Geweld en onzekerheid tekenen elke dag en de humanitaire situatie is ronduit schrijnend: er worden veel te weinig humanitaire konvooien toegelaten, de eerste tekenen van een hongersnood zijn zichtbaar. Het is geen overdrijving om te stellen dat geen enkele persoon, en dus geen enkel kind, momenteel veilig is in Gaza.
Daarom lieten ook wij met de Vlaamse Jeugdraad zes maanden geleden al onze stem klinken voor een onmiddellijk en permanent staakt-het-vuren. Alleen zo kunnen de kinder- en mensenrechten ook in Palestina en Israël gewaarborgd worden.
In België wordt nog steeds veel gesproken en nagedacht over de bezetting en de dreigende genocide in Gaza. Dit blijft een grote impact hebben op kinderen en jongeren, net zoals zes maanden geleden. Jongeren volgen de gebeurtenissen en blijven achter met gevoelens van woede, verdriet, machteloosheid en frustratie. Daarnaast zien we dat Israël de uitspraken van internationale organisaties, zoals het Internationaal Gerechtshof, negeert. Dit gebrek aan respect voor kinder- en mensenrechten voedt het gevoel van onrecht en frustratie bij jongeren, zowel hier als wereldwijd.
De afgelopen zes maanden hebben jongeren massaal hun stem gebruikt om op te komen voor wat ze belangrijk vinden, op sociale media, op straat, via boycots en heel recent ook de protestkampen in verschillende universiteiten. Dat jongeren van zich laten horen op een vreedzame manier, dat kunnen we alleen maar aanmoedigen. Niet alleen zijn het recht om je mening te uiten en vreedzaam te protesteren basisrechten die iedereen moet kunnen uitoefenen, ook de kracht van deze vreedzame vorm van protest is van onschatbare waarde. Door kritisch na te denken en hun stem te gebruiken tonen jongeren aan dat ze betrokken zijn op de wereld en actief bij willen dragen aan onze samenleving. Dit ondersteunen we als Vlaamse Jeugdraad ten volle.